„Rodzina na swoim” w liczbach

Program „Rodzina na swoim” powoli przechodzi do historii, a w jego miejsce szykowany jest program „Mieszkanie dla młodych”. Czy będzie równie popularny jak poprzednik?

W latach 2007-2012 banki udzieliły 181 tys. 563 kredyty na kwotę ponad 32,9 mld zł w ramach programu "Rodzina na swoim" – powiedział Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa. W związku z tym, poprzeczka postawiona została dość wysoko.

 

źródło: polishproperty.eu

Minister Styczeń, przekazał także informacje na jakie nieruchomości przeznaczane były pieniądze. Jak nie trudno się domyślić, kredytobiorcy najczęściej decydowali się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Z tego tytułu podpisano 100 318 umów na łączną kwotę 15,4 mld zł. Na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, zdecydowało się o połowę mniej osób – 47 857 umów na łączną kwotę 10,8 mld złotych, natomiast najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się domy jednorodzinne – „tylko” 33 388 umów o wartości ponad 6,6 mld zł.

Przypomnijmy, program „Rodzina na swoim” wszedł w życie w 2006 roku, natomiast pierwsze umowy zostały podpisane w roku 2007. Jego celem była pomoc w zdobyciu własnego mieszkania, osobom nieposiadającym nieruchomości. Owa pomoc miała charakter głównie finansowy i polegała na dopłatach do odsetek kredytowych, przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu.


Rodziny, w ramach programu miały możliwość zakupu mieszkania o maksymalnej wielkości 75 m kw. (aczkolwiek państwo dopłacało tylko do 50 m kw.) Mogły także zdecydować się na zakup domu o powierzchni do 140 m kw., przy czym tak jak w przypadku mieszkań, dopłatą nie była objęta całość, lecz maksymalnie 70 m kw., a więc połowa wielkości nieruchomości. Z programu mogły także skorzystać osoby samotne – mieszkanie do 50 m kw., dopłata do 30 m kw. Program obejmował zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Choć „Rodzina na swoim” wygasła z końcem 2012 roku, nadal trwa rozpatrywanie wniosków złożonych w grudni ubiegłego roku.

"Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do końca grudnia 2012 r., banki przyjęły około 26 tys. wniosków o dopłatę do kredytu. Ich realizacja odbędzie się w 2013 roku, zaś dopłaty do oprocentowania udzielonych kredytów będą trwały do 2021 roku" – uzupełnił minister Styczeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *