Mieszkanie dla Młodych zamiast Rodziny na Swoim

Mieszkanie dla Młodych to najnowszy projekt ustawy o pomocy państwa przy nabyciu pierwszego mieszkania dla młodych osób. Jakie będą zmiany w stosunku do programu działającego do końca 2012 roku, Rodzina na Swoim?

Nowy program ma być przede wszystkim bliższy rzeczywistości od poprzedniego. Pierwszą , zasadniczą różnicą będą wyższe limity cen. Decydując się na mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie dużej aglomeracji, możemy pozwolić sobie na zakup nawet o 20% droższego mieszkania, niż w gminach, na rubieżach województwa, znacznie oddalonych od siedziby wojewody lub sejmiku wojewódzkiego.

Wskaźnik maksymalnej ceny mieszkań zostanie wyliczony jako średnia arytmetyczna dla wskaźnika z miasta wojewódzkiego oraz pozostałych gmin w województwie. Z zastrzeżeniem jednak, że wskaźnik ten nie może być wyższy od limitu w pozostałych gminach o więcej niż 20 proc. W praktyce oznacza to, że decydując się na zakup mieszkania w gminie sąsiadującej z Warszawą limit ceny za metr kwadratowy wzrośnie z 3450,50 zł do 4160,60zł.

 

Mieszkanie dla Młodych – zasady i warunki

 

  • program kierowany do osób do 35 roku życia, kupujących swoje pierwsze mieszkanie na kredyt,
  • kredyt ten musi stanowić co najmniej połowę ceny mieszkania,
  • będzie można otrzymać do 10% wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na terenie danej gminy,
  • dopłatę będzie można zastosować do maksymalnie 50 m2 mieszkania,
  • dopłata będzie miała charakter wkładu własnego do kredytu hipotecznego,
  • powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m2,
  • cena metra nie może przekraczać ceny 1 m2 średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 na terenie gminy,
  • dodatkowo, osoby posiadające jedno lub więcej dzieci , będą mogły dotrzymać do 15 % dopłaty do metra (zamiast 10%) a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania, w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, będzie można otrzymać kolejne 5%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *