Mieszkanie dla Młodych – rząd przyspiesza

Projekt nowego rządowego programu dopłat do mieszkań ma trafić do sejmu już na początku maja. Według założeń „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) ma obowiązywać przez 5 lat – takie informacje przekazał wiceminister budownictwa Piotr Styczeń.
 

Minister poinformował także, że ustawą zajmował się już Komitet Stały Rady Ministrów.

Projekt ten, to w części parametrów kontynuacja programu Rodzina na swoim, choć zasadniczo ulepszony. Pozbawiony jest on wielu wad poprzedniego programu i znacznie celniej skierowany do wybranej grupy odbiorców – ocenił Piotr Styczeń.

 

sejm

Źródło: wikipedia.pl

 

Dodał, że ostateczną decyzję w jego sprawie podejmie oczywiście Rada Ministrów. Natomiast na Komitecie rozstrzygnęliśmy, że powinien on trwać pięć lat – stwierdził.
W pierwszym roku działania, program będzie kosztował budżet państwa 600 mln zł. To jest górna granica wynikająca z ustawy o finansach publicznych. Trudno na razie określić, ile ostatecznie pieniędzy trafi na jego realizację w kolejnych latach – wyjaśnił.
 

Główną różnicą pomiędzy Rodziną na Swoim a Mieszkaniem dla Młodych, jest uzależnienie wysokości dopłaty od ilości posiadanych dzieci. Tak więc, jeżeli rodzina posiada pociechy, może liczyć na dopłatę wyższą nawet o 20 %.

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia dotacji z budżetu państwa na trzecie dziecko. Zastanawiamy się, czy warto przeznaczyć pieniądze na kolejne kredyty czy też czekać z tymi środkami na narodziny trzeciego dziecka. Na razie zostaje rozwiązanie, że na trzecie dziecko rodzina otrzyma dodatkowo 5 proc. wartości kredytu – powiedział Piotr Styczeń.


Wiceminister zaznaczył, że beneficjenci programu, nie będą mogli sprzedać ani wynająć kupionego mieszkania. Jeżeli uczestnik programu w ciągu pięciu lat od daty zakupu zdecyduje się na taki krok, będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej. Natomiast rząd nie zamierza zabierać dopłat z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu beneficjent przeznaczy na zakup innego mieszkania.


Wiceminister Piotr Styczeń zapytany o terminy, poinformował, że w najbliższych dwóch tygodniach projektem zajmie się Komisja Prawnicza, przy Radzie Ministrów, i ustali ostateczny kształt przyszłej ustawy. Dodał także, że projekt powinien wejść w życie w lipcu tego roku, natomiast obowiązywać zacznie od stycznia 2014.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *