Jak rozpatrywać lokatę bankową pod kątem opłacalności ?

Posiadanie oszczędności zobowiązuje do ich efektywnego zagospodarowania. Pragniesz zarobków i bezpieczeństwa? Jedynym instrumentem łączącym powyższe cechy jest lokata bankowa. Niestety jej opłacalność stoi pod wielkim znakiem zapytania. Dlaczego? Głównie przez podatek od zysków kapitałowych, inflację, nieetyczne praktyki banków, zmiany stóp procentowych. Aby podjąć właściwą decyzję o zaangażowaniu kapitałowym w lokaty bankowe trzeba odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

1. Z jakim poziomem stóp procentowych i inflacji masz do czynienia?
Jeżeli stopy procentowe, określone przez Narodowy Bank Polski są wysokie, banki detaliczne muszą zgodnie z nim kreować ofertę lokat. Podniesienie stóp procentowych przekłada się automatycznie na podniesienie oprocentowania lokat. Jednak ten element nie musi być wcale pozytywny. Chodzi bowiem o różnicę pomiędzy stopami procentowymi w danej jednostce czasu, a inflacją. Gdy inflacja wynosi, np. cztery procent rocznie, a oprocentowanie lokaty dwa procent rocznie, wtedy po prostu tracisz. Czy widzisz już zależność?

2. Jaki rodzaj lokaty bankowej wybiorę?
Lokaty bankowe dzielą się na progresywne, strukturyzowane, rentierskie, negocjowane, standardowe, o zmiennym i stałym oprocentowaniu, itp. Właściwości jest sporo, jednak kluczową cechą dla przeciętnego klienta jest w dalszym ciągu oprocentowanie. Można dodać, że oprocentowanie w stosunku do okresu, na jaki lokata bankowa została założona. Wybieraj zawsze taki rodzaj lokaty bankowej, który daje najwyższą stopę zwrotu. Wykorzystuj promocje oferowane nowym klientom. Przenoś kapitał z banku do banku, zgodnie z ideą multimedialnych przelewów.

3. Czy stawiasz zysk wyżej od płynności finansowej?
Lokaty bankowe są uważane w teorii ekonomii za maksymalnie płynny instrument finansowy. Co to oznacza? Bardzo szybko możesz odzyskać pieniądze i wydać je na dowolny cel. Niestety obecnie naliczanie podatku Belki uniemożliwia otrzymanie odsetek przed zakończeniem okresu trwania umowy. To rodzi spore kłopoty. Trzeba bowiem rozpatrzyć, czy lokatę bankową założysz w krótkim terminie, a może zdecydujesz się na okres dłuższy. W pierwszym przypadku zyskasz mniej, przy wyższej płynności. W drugim natomiast otrzymasz więcej pieniędzy w zamian za płynność. Co wybierzesz?

4. W jakim banku zostaniesz na dłużej?
Im dłużej otwierasz lokaty bankowe w banku, tym większa szansa otrzymania opłacalnych promocji. Oferty dodatkowe trzeba solidnie analizować. Doradcy bankowi mają bowiem wyznaczony cel sprzedażowy, groźny dla potrzeb klienta.

5. Czy dasz radę wynegocjować wyższą stawkę oprocentowania?
Posiadasz większy kapitał? Spróbuj negocjować oprocentowanie w różnych bankach. Rób to cyklicznie, wraz ze wzrostem oszczędności. Nawet 0,25% rocznie robi różnicę w miesięcznej skali zarobków. Banki detaliczne same zachęcają klientów do takich zachowań. Bardzo pozytywnie negocjacje wyglądają od kwot rzędu 100 000 złotych.

Na zakończenie
Banki dają mierne zyski. Zachowują jednak wysokie bezpieczeństwo. Niewątpliwie przy szukaniu lokat warto posiłkować się przeróżnymi porównywarkami lokat bankowych. Nie musisz oczywiście wszystkich pieniędzy odkładać na lokatach. Weź pod uwagę także inne instrumenty rynku kapitałowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *